Indiánské saunování 2023

Na sklonku ledna proběhl již druhý ročník saunařské seance pod krycím názvem indiánské saunování. Žádní „native Americans“ nicméně nedorazili, takže role zalévače se ujal Dan, rozhaněčem vzduchu se stal Bulda, úlohu pokrývače převzal Michal, konstruktérem zůstal již od loňska Doudy a vrchním topičem byl ustanoven Vojta (tímto mu budiž veřejně udělen velký dík za precizní a obětavý servis!). Třešničkou na dortu a ozdobou celé sestavy byl pak samozřejmě Qrul, jenž zajistil i lahodný pitný režim.
Využili jsme zkušeností z předešlého ročníku a některé věci si ještě více doladili. V jámě na rozžhavené kameny nechyběl kamenný podklad, aby nevznikalo smradlavé bahýnko, od počátku byla v chýši svíčka, podložky na sezení i dostatek vody na zalévání, obohacené navíc o rozmarýnovou esenci.  Jedinou drobnou vadou na kráse tak bylo podcenění dostatečně dlouhého žhavení kostek, které tak zejména při prvním turnusu bohužel neposkytly tolik tepla, kolik by bylo bývalo žádoucí. I přesto jsme se i po první vlažnější rundě vydali do řeky, abychom se ujistili, že má tu správnou teplotu. Přesun naháčů byl sledován zvědavým publikem a doprovázen mnoha průpovídkami, z nichž ne všechny lze ve veřejném prostoru zveřejnit.
Do druhého kola jsme již vstupovali zase o něco moudřejší a Bulda přišel s geniálním zlepšovákem v podobě rozhánění vzduchu čepicí-babišovkou. Pobyt v teple nám byl zpříjemňován i bezchybným volebním servisem a radostným vědomím, že prolhanej slovenskej STBák se nestane hlavou státu.
Odpoledne zvesela ubíhalo, a protože ženy s dětmi se pro ne právě ideální počasí odebraly do chalupy, mohli jsme postávat a rokovat u ohně tak, jak nás pán Bůh stvořil. Uvolněnou atmosféru jistě podporovala i šmakózní borovička a buřtíky, které se tu a tam objevovaly nad ohněm.
Třetí turnus už byl opravdu poctivě saunový a při čtvrtém málem došlo v chýši ke vzpouře, když horlivý zalévač kropil kameny takovým způsobem, že ne všichni byli ochotni horko dále snášet. Shoda nicméně panovala v tom, že podobnou akci je třeba zopakovat dříve než za rok, protože pobyt v teple je nefalšovaná slast.
K popsání odpoledne z pohledu „nesaunéra“ by bylo třeba povolat dalšího pisatele, protože saunový rituál byl natolik intenzivní, že nebylo příliš prostoru pro sledování čehokoliv jiného.

Napiště komentář

Email nebude zobrazen.

*